EUROGIA Topluluğu yeni dönemine 1 Temmuz’da başlıyor

ANKARA (AA) – Avrupa Birliği'nin yeni teknolojiler ve projeler geliştirilmesi için oluşturduğu EUREKA çatısı altında faaliyet gösteren EUROGIA Topluluğu'nun 1 Temmuz’dan itibaren yeni dönemine başlayacağı bildirildi.

Enerjisa'dan yapılan yazılı açıklamada, EUROGIA'nın yenilenebilir enerji, elektrikli araçlar ve şarj altyapısı, akıllı şebeke, depolama teknolojileri, nesnelerin interneti, yapay zeka ve akıllı şehirler konularına odaklandığı belirtildi.

Enerjisa Enerji Üst Yöneticisi Murat Pınar’ın başkanlığını yaptığı topluluğun 'Eurogia 2030 Teknoloji Yol Haritası' kapsamında 2025’e kadar öngördüğü stratejinin EUREKA tarafından onaylandığı ifade edildi.

Söz konusu yol haritasının en önemli önceliklerinden birinin karbon ayak izinin azaltılması olacağı kaydedilen açıklamada, pazar oluşumunda kullanılabilecek inovasyonların çerçevesinin çizildiği yol haritası kapsamındaki yeni teknolojileri içeren projelerin destekleneceği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Pınar, şunları kaydetti:

“EUROGIA, Avrupa Birliği'nin geleceğinin enerji anlayışını oluşturma ve kurgulama konularında hem yeşil enerji kullanımı hem de akıllı şebekelerinin akıllı şehirlerdeki kurgusu alanında Ar-Ge çalışmalarının başını çekiyor. Bu anlamda, son 3 yıldır yoğun bir şekilde içinde bulduğumuz bu faaliyetleri bir yol haritası çatısı altında kurgulayarak, '2030 Yol Haritası' başlığı altında topladık. Önümüzdeki 5 yıldaki hedefimiz 5D olarak adlandırılan küresel trendleri odağına alan projeleri desteklemek olacak. Bu da daha akıllı ve daha yeşil bir gelecek için çalışmak anlamına geliyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu