İnce: “Sayılara İnanmıyorum”

Fatih Altaylı’nın Teke Tek programına konuk olan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’den önemli açıklamalar. İşte önemli sözler:

– Benimle dalga da geçiyorlardı. Mitinglerimde, salon toplantılarında, televizyon toplantılarında söyledim. Politikacılığımla birlikte başka şapkam da var benim. Öğretmenim ben. Sizin kızınız da benim oğlum da benim öğrencim. Bilime inanan insanım. Dolar 10 lira olacak diyordum. Şimdi 35 lira olacak diyorum, bu kafada gidersek.

– Şimdi yeni bir uyarı yapıyorum. Su krizi çıkacak 10 yıl içinde. Deprem beka problemidir dedim. Biz deprem ülkesiyiz. Biz depremi engelleyemeyiz. Bu depremler 13 milyon yıldır bu topraklarda deprem oluyor. 1-2 milyon yıl daha olacak. 37’de, 67’de, 99’da, Elazığ, Van, İzmir, Adana’da akıllanmadık. 99’a milat demiştik. Ben 99’u yaşamış birisiyim. Arkadaşları, öğrencileri, akrabaları ölmüş birisiyim. Bir gün partinin ilçe kongresiydi. Depreme geçtim. Çıkışta inşaat mühendisi bir arkadaşım ‘Çok boş konuşuyorsun’ dedi. Ben de ‘görürsün’ dedim.

– Dere yatağına ev yapıp, sele kader diyemeyiz. Yangın söndürme uçağı almayıp, orman yangınına kader diyemeyiz. Dirençli kentler yapmadan depremde ölmeye kader diyemeyiz. Bu düpedüz cinayettir. Neden Japon’a kader olmuyor da, Türk’e kader olsun.

– Enkazın altında aynı zamanda bilime inanmayan bir zihniyet kalmıştır. Hani tarikat liderler ivardı, üflüyordu Manisa Spil Dağı’nda depremi? Bu kadar insan ölmüş, 10 kent yerle bir olmuş. Bir tane istifa eden belediye başkanı, belediye meclis üyesi, bir tane imar barışına evet oyu veren milletvekili yok. İstifa müessesesi çöktü Türkiye’de. İstifa ‘affını istemek’ oldu.

– 99’da telefon çekmiyordu, 2023’de deprem bölgesinde yine telefon çekmiyordu. Biz deprem bölgesine geldik. Kahramanmaraş’taki Trabzon Caddesi’ne geldik, binalar yerle bir. Bir asker görmedim. Aradan 20 saat geçmiş. Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi sitesinde saat 19.10’da mesaj atılmış. 3 bin 500 personelle katılıyoruz, diyor. Bu ülkede yerle bir olmuşken sen 3 bin 500 askerle mi katılıyorsun?

– Onlarca yıkık apartman gezdim. Yollarda cesetler vardı. İnsanlar ateş yakmışlardı. Ateşte mobilyalar yanıyordu. Bir asker görmedim. Bir sonraki gün Pazarcık’ta 4-5 asker gördüm. Koordinasyonsuzluk, plansızlık gördüm. Gece sabaha kadar diş hekimi bir arkadaşım 40 saat araba kullandı. Kahramanmaraş’ta otobüsümüz battı. Yanıma koruma, kameraman almadım, şova gitmiyoruz. Bir videoyu atmam 1 saat sürdü.

– 1999 depreminede Başbakan Ecevit’ti. OHAL ilan etmedi. Böyle bir felakette valiler inisiyatif alabilirdi, almadılar. Askeri onlar da kışladan çıkarabilirdi. Ama tek adam rejimiydi. Devlete yönetenlere sesleniyorum dedim; Allah aşkına askeri arama kurtarma, güvenlik için askeri kışladan çıkarın, dedim. Bir battaniye, bir çadır, bir çorba olur. 20 saat aç kalmış çocuk gördüm, onun simide nasıl saldırdığını gördüm. Ateş yakarsınız, çocuğu enkazın altından kurtarırsınız.

– İnsanlar orayı terk etti, fırsatçılar doğdu. Bu fırsatçılar kiraları artırdılar. 250 bin kişi gelmiş Ankara’ya. Bu kira olayının önüne geçmek lazım.

– Bütün iş adamları, sanatçılar, vatandaşlar, öğrenciler bağış yaptı. Hepimiz bulunduk. Biz bunu insanlar ölmeden yapsaydık olmaz mıydı?

– Deprem toplanma alanı tuvaletlerin olduğu, suyun olduğu, jenaratörlerin olduğu alandır. Yeri yanlış seçiyorsun, imar afları çıkarıyorsun, tatbikatı bile doğru düzgün yapamadılar. Depremi yaşadık, yahu Muharrem İnce parti yöneticileriyle 2006 model otobüsle Kahramanmaraş’a ulaşıyor. Bu ülkenin 700’ün üzerinde helikopteri var. Hepsinin havada olması lazım. Cumhurbaşkanlığını kaybettiğim gece mi, Kahramanmaraş’ta mı daha çok üzüldün derseniz, Kahramanmaraş’ta çok üzüldüm.

– Telefon şirketlerine sesleniyorum. 25 yıl geçti, hala internet kesiliyorsa, telefon çekmiyorsa bizi kazıklamayın boşu boşuna.

– Hükümete Twitter yavaşlatmasını sormayacak mıyız?

– İnşaatlar Mart başında başlayacakmış. Bu yanlış. Orada inşaatları başlatırsanız, depremler devam ettiği için yapacağınız binalarda hasar oluşur. Yer seçimini düzgün yapın, acele etmeyin.

– Ne olur bir gün Tayyip Erdoğan, Celal Şengör’e bir telefon açsa ‘Yarın kahve içmeye geliyorum, sizi dinlemek istiyorum’ dese ne olur. Bence çok güzel olur.

– Enkazın altından çıkacak son kişiye kadar seçim konuşmamaya sözüm var.

Muharrem İnce’nin açıklamlarından konu başlıkları bu şekildeydi.

Kaynak: Habertürk

Başa dön tuşu