Almanya’dan Esrar Karı

Avrupa Birliği’nden (AB) gelen itirazları dikkate alarak mağazalarda yaygın esrar satışına izin verme planını rafa kaldıran Alman hükümeti, önce esrar kulüpleri kurulması ve sonra pilot bölgeler seçilmesine ilişkin iki aşamalı bir plan açıkladı.

Almanya’nın Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller, Hür Demokrat Parti (FDP) koalisyon hükümeti, ekimde tanıttığı Avrupa’nın en liberal esrar yasalarından biri olmaya aday planı yaklaşık 6 ay sonra revize etti.

İlgili Haberler

Hükümet, mağazalarda yaygın esrar satışına ve yetişkinlerin esrar satın alması, bulundurması ve tüketmesine izin veren ilk yasa tasarısı planı yerine iki aşamalı sulandırılmış bir plan açıkladı.

Yeni plana göre yetişkinlerin küçük miktarda esrar bulundurması suç olmaktan çıkarılacak, ancak ülke çapında mağazalarda esrar satışına izin verilmeyecek.

‘Üyeler birlikte esrar yetiştirip birbirine satış yapabilecek’

İlk aşamada ‘esrar kulüplerinin’ kurulmasına izin verilecek. Bunlar, esrarı kendi kullanımları için yetiştirecek ve üye sayısı 500’e çıkabilecek kar amacı gütmeyen gruplar olacak. Üyeler birlikte esrar yetiştirebilecek ve kişisel kullanım için üyelere satış yapılabilecek.

25 grama kadar esrar bulundurmak yasallaşacak

Üyelerin kişisel kullanım için 25 grama kadar esrar bulundurması ve kamusal alanda yanlarında taşıması yasal olacak. Her bir üye -çocuk ve gençlerin erişemeyeceği şekilde- en fazla üç kenevir bitkisi yetiştirebilecek.

Gençlerin korunmasına yönelik düzenlemeler

Reşit olmayanlar için esrar tüketimi yasak olmaya devam edecek. Esrar kulüplerine üye olabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak şart.
Gençlerin korunması ve bağımlılığın önlenmesi konusunda sorumlu birini atayacak esrar kulüplerinin reklam yapması yasak olacak. Kişi birden fazla kulübe üye olamayacak. Kulüplerin içinde esrar, alkol tüketilemeyecek.
Kaynak: Sputnik

Başa dön tuşu