“Seçim Zamanında Yapılacak”

Kemal Kılıçdaroğlu, 10 ili vuran deprem hakkında basın toplantısı düzenledi. Kılıçdaroğlu, “Beceriksizlikleri on binlerce cana mal oldu” dedi. Seçimlere ilişkin konuşan CHP lideri, “Seçimler zamanında olacak. Hukuk devleti, Anayasa ve kurumlar bunu çok iyi bilsin” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, üniversitelerin de bir an önce açılması gerektiğini vurguladı.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi: Bugün buradan sevgili halkımıza seslenmek istiyorum. Acım tarifsiz. Deprem bölgesini karış karış gezdim. Üst üste gittim yine deprem bölgesine arkadaşlarımla beraber gideceğim. Milletvekili ekiplerimiz depremin ilk saatlerinden itibaren deprem bölgesinde. Başta büyükşehirlerimiz olmak üzere bütün belediyelerimiz, kadın kollarımız, gençlik kollarımız, gönüllülerimiz orada. Hepsi özveriyle çalışıyorlar.

Ancak gördüklerimi unutamıyorum. Gecelerdir uyumak mümkün değil. Dehşet içindeyim. Bir üzülüyorum, bir öfkeleniyorum. Duygularım karmakarışık. Emin olun bunları büyük bir samimiyetle anlatıyorum. Ailesiz kalan çocuklar gördüm. Evlat kaybetmiş annelere sarıldım.

Ölmüş evladının cenazesini bekleyen babalarla ağladım. Enkaz altında kalan, sevdiklerinin sesini duyan, çaresiz kalan kadınların feryadını dinledim. Bir vinç gelsin diye yıkıntı başında soğuktan titreyenleri gördüm ve onlarla birlikte üşüdüm. Devlet nerede diye haykıranları duydum her gittiğim bölgede. Bunlar kulaklarımdan silinmiyor. Bunu bilmenizi isterim.

Bu millete devlet nerede diye sordurttular. Yerli ve milliden devlet nerede noktasına geldik. Devlet nerede cümlesinin ayrıntılarını aktarıyım size değerli basın mensupları. Tedbirsizlik, sorumsuzluk, denetimsizlik, yıkım, çöküp, liyakatsizlik, rüşvet, her türlü değerden kopma, yağma, hırsızlık. Devlet nerede sorusu bunları akla getiriyor.

Açıkça söylüyorum. Vatandaşlarımızın kanı bu iktidarın elindedir. Başkanlık sistemini getirdi, tek adam rejimi devleti felç etti. Gördük tek adam rejimi karar marar alamıyor değerli arkadaşlarım. Böyle bir şey yok. Bunu bir kere görmedik, defalarca gördük. Hırsları ile paralize etti devleti. Bu kadar da olmaz. Devlet yönetilmiyor, devlet yok edildi. Hiç kimse unutmasın, bu yaşadıklarımızın baş sorumlusu tek adamdır ve onun bu ülkeye dayattığı rejimdir.

Seçimleri Erteleyemezler

Seçimleri ertelemeye çalışıyorlar. Rolü belli isimleri öne sürüyorlar, ertelemeden bahsediyorlar. Halkıma açık ve net söylüyorum. Seçimler zamanında olacak. Bir daha ifade edeyim, seçimler zamanında olacak. Hukuk devleti, anayasa, yasalar ve bu yasaların oluşturduğu kurumlar bunu çok iyi bilsinler. Bu ülkede seçimler zamanında olacak. Seçim savaş dışında ertelenemez.

O zaman bile savaş için bile kararı TBMM verir. Anayasa madde 78 çok açık, ortada tıpkı anayasa 101. maddede olduğu gibi. TBMM’de de, YSK’da da afet halinde seçimi erteleme diye bir olay yoktur, böyle bir yetkide yoktur. Söylüyorum aklınızdan bile geçirmeyin.

Bunu YSK talep ederse, yani Yüksek Seçim Kurulu bunu talep ederse demokrasiye darbe talebinde bulunmuş olur. Bir daha ifade edeyim, Yüksek Seçim Kurulu böyle bir talebi dillendirirse demokrasiye darbe talebiyle ortaya çıkmış olur. Biz bunu böyle okuyacağız. Kendilerine şimdiden buradan ifade edeyim.

Şimdi Erdoğan çıkmış bana 1 yıl daha verin mesajıyla ortada geziniyor bana 1 yıl daha verin. Ya Erdoğan, bu ülke sana tam 1 yıl değil, 5 yıl değil, 10 yıl değil, 15 yıl değil sana tam 20 yıl verdi. Artık bu saatten sonra sana 1 yıl değil, 1 saat bile veremez.

Başa dön tuşu