Tahıl Koridoru’nda Süre Uzadı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşmasının 2 ay uzatıldığını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Vershinin, Moskova’nın Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından güvenli tahıl ihracatına izin veren anlaşmanın yenilenmesine itiraz etmediğini, ancak yalnızca 60 günlük bir süre için, yani önceki yenileme süresinin yarısı kadar olmasını onaylayacaklarını duyurdu.

İlgili Haberler

Vershinin, Cenevre’de BM yetkilileriyle görüştükten sonra açıklamalarda bulundu.

Vershinin, Birleşmiş Milletler ticaret yetkilisi Rebeca Grynspan ve yardım sorumlusu Martin Griffiths ile yaptığı görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, “kapsamlı ve samimi bir görüşmeye” rağmen Rusya’nın tarım ihracatçıları üzerindeki kısıtlamaların devam ettiğini kaydettiğini söyledi.

Rusya, ülkenin tarımsal ihracatının Batı tarafından açıkça hedef alınmamasına rağmen, ödemeler, lojistik ve sigorta sektörlerine yönelik yaptırımların kendi tahıl ve gübrelerini ihraç edebilmesinin önünde bir engel oluşturduğunu savundu.

Vershinin, “Rusya, 18 Mart’ta ikinci dönemi sona erdikten sonra ‘Karadeniz Girişimi’nin bir kez daha uzatılmasına itiraz etmiyor, sadece 60 gün için. Bundan sonraki duruşumuz, tarımsal ihracatımızın normalleşmesi konusunda sözde değil, fiiliyatta somut ilerleme sağlanmasıyla belirlenecektir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: BloombergHT

Başa dön tuşu