“19.300 Vatandaşımız Tedavi Altında”

Sağlık Bakanı Koca, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin “15.664’ü serviste, 3.636’sı yoğun bakımda olmak üzere 19.300 vatandaşımız hastanelerimizde tedavi altındadır.” bilgisini verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı üzerinden Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği bölgelerde sağlık hizmetlerine ilişkin kapsamlı değerlendirmelerde bulundu.

Depremden etkilenen bölgelerdeki tıbbi malzeme ve ilaç ihtiyacının karşılanması için Adana ve Gaziantep’te iki merkezi tıbbi depo oluşturulduğunu bildiren Koca, bölgelere sevk edilen ilaç ve tıbbi malzemelerin öncelikli olarak bu depolarda tasnif edilerek afet bölgelerine sevk edildiğini belirtti.

Koca, bu sevkiyatlarda 6’sı uçak, 1’i helikopter olmak üzere toplam 271 aracın kullanıldığını aktardı. Bakanlığın hizmet verdiği noktalarda ve sahra eczanelerince ücretsiz ilaç teminine devam edildiğine değinen Koca, deprem bölgesinde olup, eczanesi hasar gören eczacılar başta olmak üzere geçici eczanelerle mobil eczanelere izin verildiğini ifade etti.

“145.711 Personel Görev Yapıyor”

Bakan Koca, deprem bölgesindeki sağlık tesislerinde 14 bin 611 UMKE ve acil sağlık personeliyle birlikte 18.097’si doktor olmak üzere halen 145.711 personelin görev yaptığını bildirerek, gerekli profesyonel güce sahip olunduğunu vurguladı.

Tedavisi devam eden afetzedelere ilişkin de bilgi paylaşan Koca, 15.664’ü serviste, 3.636’sı yoğun bakımda olmak üzere 19.300 depremzedenin ülke genelindeki hastanelerde tedavi altında olduğunu kaydetti. Bakan Koca, bir kısmı taburcu edilen 8.851 hastaya cerrahi işlem yapıldığını belirtti.

“3.677 Bebek Dünyaya Geldi”

Afetin yaşandığı 10 ilde, o dakikalardan bu yana 3 bin 677 bebeğin dünyaya geldiğini bildiren Koca, “Onların o ilk ağlamalarını biz biraz da can kayıplarına ağıt gibi hissettik.

Deprem şehirlerinde yeni doğmuş bebekler hepimizin evlatlarıdır. Allah uzun ömür versin, hayat hiç incitmesin.” ifadelerini kullandı. Bakan Koca, afet bölgesinde yaşayan 2.896 gebe, 3.943 lohusa ve 9.685 bebeğin takibe alındığını kaydetti.

Hizmet verilebilir durumdaki Aile Sağlığı Merkezlerini faaliyete geçirdiklerini, ek çözümler tesis ettiklerini de ifade eden Koca, afetin ilk gününden itibaren 295.007 kişinin muayene edildiğini, köylere ilaç, hijyen ve ihtiyaç malzemelerinin ulaştırılarak sağlık kontrollerinin yapıldığını bildirdi.

Kaynak: BloombergHT

Başa dön tuşu