Putin: “Batı’nın Hedefi Sınırsız Güç”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Batı, cini şişeden çıkardı. Batı’nın hedefi sınırsız güç. Batı, bölgesel çatışmayı küresel hale getirmek istiyor” dedi. Putin, “Ukrayna’ya ne kadar uzun menzilli silah sevk edilirse o kadar büyük karşılık vereceğiz.” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soğuk Savaş’tan bu yana Batı ile en büyük çatışmayı tetikleyen işgal emrini vermesinin üzerinden neredeyse bir yıl geçmişken, Rusya Parlamento’sunun üyelerini Ukrayna’daki savaş konusunda bilgilendirdi.

İlgili Haberler

Putin, Batı Ukrayna’ya ne kadar çok uzun menzilli silah verirse, Rusya’nın tehdidi sınırlarından o kadar uzaklaştırmak zorunda kalacağını belirterek, “Batılı ülkeleri Ukrayna’ya ne kadar çok uzun menzilli silah sağlarsa, biz de tehdidi sınırlarımızdan o kadar uzaklaştırmak zorunda kalacağız. Bu doğaldır.” diye konuştu.

Putin, Rusya’nın Ukrayna halkına karşı değil, üçüncü ülkelerin “çıkarlarına hizmet eden” elitlere karşı savaştığını da sözlerine ekledi. Putin ayrıca Rusya’nın savaşı başlatmadığını ancak çatışmayı sona erdirmek için güç kullandığını öne sürdü.

Bununla birlikte, Putin’in Federal Meclis’e hitabı Rusya’daki başlıca siyasi etkinliklerden birini oluşturuyor ve bu konuşma sırasında Rus lider ülkedeki durumu, başarılarını, başarısızlıklarını ve görevlerini özetliyor.

“Batı Cini Şişeden Çıkardı”

Batı, cini şişeden çıkardı. Batı’nın hedefi sınırsız güç. Batı, bölgesel çatışmayı küresel hale getirmek istiyor. Batı, bizimle ekonomik cephede savaşıyor ancak başarılı olamayacak. Batı, altınımızı ve döviz rezervlerimizi çaldı. Amaçları, insanımıza zarar vermek.

Rusya Yeni Start’taki Katılımını Askıya Aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın, ABD ile yapılan ve kıtalar arası nükleer balistik füze kabiliyetlerini dizginlemeyi amaçlayan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması’nın (START) katılımını askıya aldıklarını söyledi.

Putin, parlamento ve kabine üyelerinin yanı sıra üst düzey bürokratların da katıldığı ve yaklaşık 2 saat süren Federal Meclis konuşmasında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Rusya’nın “adım adım” ve dikkatli bir şekilde Ukrayna’daki görevlerini yerine getireceğini vurgulayan Putin, “Bugünün mesajını, tüm dünyada geri dönüşü olmayan bir değişimin yaşandığı, insanların geleceğini belirleyen en önemli tarihi olayların yaşandığı bir zamanda iletmekteyim.” diye konuştu.

Savaşı Batı’nın başlattığını vurgulayan Putin, “Biz savaşı durdurmak için güç kullandık ve kullanıyoruz. Evimizi ve insanlarımızın canlarını koruyoruz, Batı’nın istediğiyse sınırsız hakimiyete sahip olmak.” dedi.

ABD askerlerinin eylemleri sonucunda dünyada bir milyon insanın öldüğünü ve 30 milyondan fazlasının da mülteci durumuna düştüğünü kaydeden Putin, “Bunu dünyada kimse unutmayacak.” dedi.

Batılı ülkeler Rus halkına acı çektirmek istiyorlar, ama hesapları tutmadı. Rus ekonomisinin ve yönetiminin onların düşündüğünden çok daha güçlü olduğu ortaya çıktı.”

Kaynak: NTV

Başa dön tuşu